Boyanın Raf Ömrü Ne Kadar?

Evlerimizi boyarken çoğumuz boya miktarını tam olarak belirleyemediğimiz için arta kalan boyaları saklamayı tercih ediyoruz. Bazen bu saklama süresi o kadar uzuyor ki boyanın son kullanma tarihi de geçebiliyor.

Günümüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz evlerimizde huzur ve konforun iç içe geçtiği detayların ağırlıklı olduğu seçimler yapmaya özen gösteriyoruz. Ancak konfor dışında evimizde şık ve iç açıcı bir görünümün de olması daha pozitif ve mutlu hissetmemizi sağlayacaktır. Eğer siz de evinizde değişim ve farklılığa yer vermek istiyorsanız işe duvarları renklendirmekle başlayabilirsiniz. Ancak çoğu zaman duvarları boyarken birçok kişi boya miktarını tam olarak tutturmakta zorlanabiliyor. Böylece artan boyalar uzun bir süre raflara kaldırılıyor ve hatta kimi zaman son kullanma tarihi geçebiliyor.

DUVAR BOYASI ÖMRÜ NE KADARDIR? BOYANIN ÖMRÜ KAÇ YILDIR?

Genel olarak bakıldığı zaman duvar boyalarının kullanım süresi veya 7 yıl kadar olarak belirlenebilir. Boyanın kullanım süresini sigara, çok sıcak ve soğuk havalar gibi etmenler belirlemektedir.

Ayrıca çok sıcak ortamlarda tutulan boyalar uygulama sonrası dökülme, ufalanma ve renk solması gibi problemleri beraberinde getirebilir. Çünkü güneş ışığına maruz kalan boyalar kimyasal değişimlerle karşı karşıya kalabilir. Kapağı açılmış, daha önce kullanılmış boyaların kullanım ömrü ise yıldır.

SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ DUVAR BOYASI KULLANILIR MI? 

Bir boyanın raf ömrünü belirleyen en önemli faktör ise saklama koşullarıdır. Eğer boyanızı doğru ve koşullara uygun bir şekilde sakladıysanız son kullanma tarihi geçse dahi kullanabilirsiniz. Ancak burada boyanın bozuk olduğuna dair belirtileri göz önüne almanız gerekiyor.